ma:
holnap:
Irinyi János

Irinyi János

Üdvözöljük Létavértes város közigazgatási portálján
Skip Navigation LinksKezdőlap > Település > Települési anyagok > Határátkelőhely
Határátkelőhely
1. rész
ELÓZMÉNYEKRŐL RÖVIDEN
104. évvel vagyunk egy békediktátum aláírása után, mely megtépázta és javaitól megfosztotta a magyar nemzetet, kiszolgálva az idegen érdekeket, és körberajzolták a történelmi Magyarország maradványát, szétszaggatva azt, ami ezer évig összetartozott.
1920. június 4-én, Trianonban aláíratták a „békeszerződést”.

Magyarország új határvonalát ennek a gyalázatos irománynak a 27. cikke határozta meg. Ez a határleírás, igen nagy általánosságban jelzi a határvonal menetét. Oly módon, hogy a szöveges részben Ausztriával szemben 7 szakaszban; a Szerb-Horvát-Szlovén állammal szemben 13; Romániával szemben 5; Csehszlovákiával szemben 27 szakaszban állapítja meg a határvonalat, vagyis ennyiszer szerepel a békeszerződésben a "helyszínen megállapítandó „vonal" kifejezés.
(Egyszer talán lesz olyan történelmi pillanat, amikor bebizonyítják, hogy a cseh Benes, a román király szándékát milyen valóságos mögöttes erők támogatták úgy, hogy akár az „ígéret új földje” itt lesz létrehozható, és az első világégést kirobbantó osztrákoknak is jutott a dézsmáláskor).

Érdemes elolvasni az előzményekhez kapcsolódóan:
- Apponyi Albert gróf beszédét, hogy értsük mi történt, mit vesztettünk:
- Határ, határhelyzet, határátlépés című tanulmánykötetet, mely a 2020-as pécsi konferencia összefoglalója, igen sokoldalú megközelítésben taglalja a trianoni döntés, mint fizikai és mentális határ létrejöttét. A tartalmas írások között olvasható a létavértesi kötődésű Buzgó Gábor anyaga is.
-Pántya Julianna: A kettősbirtokosság Bihar-vármegyében az I. világháború után – címú tanulmányát (Bihari Diéta III.)


A HATÁRÁTKELŐ MEGYNITÁSÁRÓL -ÚJSÁGTERV (nem jelent meg)