Születés hazai anyakönyvezése
A magyar állampolgár gyermeke a születésével a törvény erejénél fogva, automatikusan magyar állampolgár lesz. A külföldön született gyermekek azonban csak azt követően élhetnek állampolgársági jogaikkal és kötelezettségeikkel, miután születésüket Magyarországon is anyakönyvezték. Az anyakönyvezés minden esetben a magyar állampolgár saját kérésére történik. A kérelmet a nagykövetségen személyesen kell benyújtani, az anyakönyvezést Magyarországon a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal végzi.
Ki veheti igénybe:
Az anyakönyvezés minden esetben a magyar állampolgár saját kérésére történik. A kérelmet a nagykövetségen személyesen kell benyújtani, az anyakönyvezést Magyarországon a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal végzi.
Annak a magyar állampolgár szülőnek, aki nem rendelkezik a magyar állampolgárságot igazoló okirat egyikével sem - a gyermek születés anyakönyvezési kérelem benyújtásával egyidejűleg - kérelmezni kell magyar állampolgársága igazolását is.
Az eljárás tárgya:
A magyar állampolgár gyermeke a születésével a törvény erejénél fogva, automatikusan magyar állampolgár lesz. A magyar állampolgárság keletkezése független a születési helytől. Akár az apa, akár az anya után „örökölhető” a magyar állampolgárság. Magyar állampolgárnak kell tekinteni a Magyarországon élő hontalan Magyarországon született gyermekét, valamint a Magyarországon talált, ismeretlen szülőktől származó gyermeket.
A születés napjára visszaható hatállyal keletkezik magyar állampolgársága annak a nem magyar állampolgár szülő gyermekének is, ha másik szülője - teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat, utólagos házasságkötés, továbbá az apaság vagy az anyaság bírói megállapítása alapján - magyar állampolgár.
A külföldön született gyermekek azonban csak azt követően élhetnek állampolgársági jogaikkal és kötelezettségeikkel, miután születésüket Magyarországon is anyakönyvezték.
A magyar állampolgárság megszerzése egyébként honosítással, visszahonosítással és nyilatkozattal történhet.
Ha ugyanazt a személyt egy időben legalább kettő állam egyaránt saját állampolgárának tekinti, kettős (vagy többes) állampolgárságról beszélünk. Születéssel lesz például kettős (vagy többes) állampolgár az, aki olyan államban születik, ahol a területi elvet alkalmazzák, de szülei állampolgársága alapján a vérségi jog elve érvényesül.
Szükséges dokumentumok:
Kitöltött, mindkét szülő által a konzul előtt aláírt adatlap
A gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata apostille-lal - közjegyzői minőség felülhitelesítése - ellátva.
A külföldi születési anyakönyvi kivonat magyar nyelvű fordítása (csak a teljes szöveg pontos, szabatos, a magyar nyelv szabályainak megfelelő, nyomtatott fordítás fogadható el, amelyet a konzul hitelesít).
A magyar állampolgár szülők magyar állampolgárságát igazoló okirata (ez lehet: érvényes magyar útlevél, érvényes magyar személyi igazolvány, vagy egy évnél nem régebben kiállított magyar állampolgársági bizonyítvány).
Külföldi állampolgárságú szülő esetén állampolgárságát igazoló okmány (útlevél, állampolgársági bizonyítvány) másolata.
Ha a szülők házasságban élnek, és házasságukat Magyarországon kötötték, vagy ott anyakönyveztették, a magyar házassági anyakönyvi kivonatuk.
Ha a szülők házasságban élnek, de házasságukat külföldön kötötték, és Magyarországon nem anyakönyveztették, - a gyermek születés anyakönyvezésével egyidejűleg - kérni kell a házasság hazai anyakönyvezését.
Ha a szülők nem élnek házasságban, és az apaság a gyermek apai elismerésén alapul, az apai elismerésről felvett jegyzőkönyv.
Ha a szülők a gyermek születésekor nem éltek házasságban, és az apaság nem apai elismerő nyilatkozaton alapul, az apaságot megállapító bírósági ítélet. Ha nem magyar bíróság hozta, úgy az ítélet magyar fordítása is szükséges.
Konzuli díj.
Lásd bővebben:
www.bmbah.hu
Ügyintézési határidő:
1 éven belül