Irinyi János
Állampolgárságtól függetlenül bármely természetes személy előterjesztheti kérelmét hatósági erkölcsi bizonyítvány iránt.
A hatósági erkölcsi bizonyítvány a bűntettesek nyilvántartásában valamint a hátrányos jogkövetkezmények alatt álló, büntetlen előéletű személyek nyilvántartásában kezelt adatok alapján az igazolás alanyának kérelmére kiállított közokirat, amely az erre a célra rendszeresített „Hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítása iránti kérőlapon” kérelmezhető.
A közokirat a kérelmező bűnügyi nyilvántartásokban tárolt adatainak valamely eljárásban vagy jogviszony létesítéséhez, fenntartásához, valamint törvényben előírt feltételek igazolásához kerül kiállításra.A hatósági erkölcsi bizonyítvány tartalmazza
a kérelmező következő adatait,
a családi és utónevét,
opcionálisan a születési családi és utónevét,
a születési helyét és idejét,
opcionálisan a címét
az anyja születési családi és utónevét,
az állampolgárságát,
a kérelmező által igazolni kért tényt:
kérelemben megjelölt törvényben meghatározott feltételeknek megfelel,
büntetlen előéletű,
nem áll közügyektől eltiltás hatálya alatt,
nem áll foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, vagy
mely foglalkozástól áll eltiltás hatálya alatt,
a hatósági erkölcsi bizonyítvány számát, a kiállító hatóság megnevezését, bélyegzőlenyomatát, kiállításának helyét és időpontját, valamint a kiadmányozásra jogosult aláírását.
A bizonyítvány a kiállításától számított kilencven napig érvényes, ha törvény másképpen nem rendelkezik.
a kitöltött kérelem,
a kérelmező akadályoztatásakor meghatalmazás.
A bizonyítvány 6 napon belül elkészül a kérelem beérkezésétől, illetve elektronikus fizetés esetén az igazgatási szolgáltatási díjnak a Hivatal bankszámlaszámára történő megérkezésétől számítva. Az ügyintézési időbe nem számít bele a postai úton történő kézbesítés ideje. Soron kívüli eljárás esetén a kiállított bizonyítvány legkorábban a kérelem benyújtását követő ügyfélfogadási napon, de legkésőbb 5 napon.